fallback

Саудитска Арабия продължава да гори валутните си резерви

Въпреки възстановяването на цените на петрола нетните чуждестранни активи продължават да намаляват

08:10 | 07.04.17 г. 5

Предполагаше се, че възстановяването на цените на петрола ще забави стопяването на валутните резерви на Саудитска Арабия. Това все още не се е случило обаче, а икономистите се чудят защо, коментира Bloomberg.

Нетните чуждестранни активи, държани от саудитската централна банка, са намалявали средно с 6,5 млрд. долара месечно през последната година и сега възлизат на малко над 500 млрд. долара. През 2014 г. бяха достигнали върховите 737 млрд. долара с цени на петрола от над 100 долара за барел. Понижението през януари и февруари е било съответно с 11,8 млрд. долара и 8,9 млрд. долара, показват последните данни.

„Темпът на изразходване е повод за тревога, защото не показва признаци на затихване“, казва Мохамед Абу Баша, базиран в Кайро икономист в EFG-Hermes. “Това не може да бъде обяснено само с държавните разходи. Те не са продавали местни облигации, така че това може да е една от причините, но от друга страна имат повече приходи заради ръста на цените на петрола“.

Докато дългосрочният план на Саудитска Арабия за намаляване зависимостта от петрола взима жертва при растежа, официалните представители се опитват да постигнат баланс между стимулирането на икономиката и поддържането на достатъчно спестявания, за да се предотвратят спекулации по валутното обезценяване. Макар че правителството заяви, че ще финансира бюджетния си дефицит, теглейки от резервите, както и емитирайки дълг, това не обяснява месечните движения в нетните чуждестранни активи, а и не предвижда темпа на спад.

Централните банкери също се опитват да избегнат финансирането на дефицит с местни облигации заради натиска от банковата ликвидност през миналата година, казва Моника Малик, главен икономист в Abu Dhabi Commercial Bank.

“Очакваме властите да се опитат да забавят темпа на валутните тегления през следващите месеци“, казва тя.

Спадът на приходите от продажби на петрол удари държавните приходи на Саудитска Арабия, като бюджетният дефицит е нараснал до 79 млрд. долара през 2016 г. Като се включат отложените плащания към подизпълнители, сумата набъбва до 107 млрд. долара.

Правителството продължава с прокарването на проекта за живот след петрола, който включва намаляване на субсидиите и нови данъци, както и план за разширяване на държавния инвестиционен фонд и превръщането му в най-големия в света.

Апостолос Бантис, кредитен анализатор в Commerzbank в Дубай, казва, че Саудитска Арабия все още има пространство за маневриране. Той не очаква промяна на валутната политика или план за обезценяване на реала, освен ако нетните чуждестранни активи не спаднат под 350 млрд. долара. Макар че резервите се понижават по-бързо от очакваното, общото ниво все още остава сравнително високо спрямо историческите нива, казва той.

„Нивата на резервите все още са достатъчни и има значителна способност за заемане в държавния търговски баланс, стига цените на петрола да останат над 40 долара“, казва Емад Мостак, главен инвестиционен директор в Capricorn Fund Managers. “Целта им за дългосрочно стабилизиране не е да разчитат на въглеводородни потоци, а да засилят преките си чуждестранни инвестиции и чуждестранни дивиденти“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:51 | 09.09.22 г.
fallback